E-Ticaret

Hangi E-Ticaret Altyapısı Seçilmeli

E-ticaret günümüzde büyük ölçüde işletmelerin ve bireylerin tercih ettiği bir ticaret tipine dönüştü. Bu işe harar verenlerin ilk kendilerine ve google arama motoruna sordukları soru olan, hangi e-ticaret altyapısı kullanılmalı açıklamaya çalışacağım. Günümüzde bu sektörde ücretli olarak alt yapı kalitesi ile güzel hizmet sunan, işi öğrenmek amacıyla ile de kullanılabilecek ücretsiz onlarca e-ticaret yazılımı mevcut. E-ticarete başlamadan önce soracak olduğunuz bir kaç soru daha olacak kendinize, bunları da düşünerek seçim yaparsanız ileride oluşabilecek operasyon değişikliklerinde problem yaşamıyor olmanız gerekecektir. Çünkü doğal olarak büyüyen bir e-ticaret altyapısının aynı paralelde giderleri ve alt yapısı da büyümektedir. Sorularımız şu şekilde;

 1. Sadece kendi web sitem üzerinden mi satış yapacağım ?
 2. XML data servisleri kullanarak stoksuz satış yapacak mıyım ?
 3. Hem mağazam var hemde e-ticaret yapacağım ama stok takip işlemlerim nasıl olacak ?
 4. Hangi kargo firması ile çalışacağım ?
 5. Marketplace model ( trendyol, n11, hepsiburada vb. ) üzerinde satış yapar mıyım ?
 6. Hangi Stok takip programı ve ya muhasebe programı kullanıyorum/kullanmalıyım ?
 7. İnsanlar e-ticaret sitemi nereden görüp sipariş verecek ?
 8. Sosyal medya hesabım olmalı mı açmam gerekiyor mu ?
 9. Hangi türde ödemeler alacağım müşterilerim bana ödemeyi nasıl yapacak ?

E-ticaret’e başlamadan önce bu soruların biri yada bir kaçı belkide hepsi aklınıza gelecek olan sorular olacaktır. Tüm bunların cevaplarını farklı yazlarım da paylaşacak olsam da bu yazımda altyapınız ile alakalı olanlara yer vereceğim.

Öncelikle e-ticaret altyapısı seçerken ileriyi de düşünmek olacaktır. Fakat bütçesel olarak fazla yatırıp yapmayıp öğrenmek ve bu sektörde bilgi sahibi olmak isterseniz ilk başta; Woocommerce, opencart gibi kullanımı ve yönetimi kolay ücretsiz e-ticaret yazılımları işinize yarayacaktır. Bu işin handikaplarından biri olan hem mağazacılık yapıyorken hemde e-ticaret başlayacaksınız tam entegre çalışıyor olmanız gerekecektir. Çünkü ürün kaleminiz arttıkça anlık stok düzeltmesi sizi yoracaktır ve ilerde problemler yaşatacaktır. Dolayısıyla kullandığınız perakende satış programına uygun bir alt yapı seçmeniz gerekecektir diğer bir deyişle bu perakende programına entegre olan bir altyapı. Bu ücretli alt yapılarda; Ticimax, TSoft, Ideasoft, Faprika, Platinmarket vb. gibi sektörün önde gelen e-ticaret altyapısı sağlayıcıları ile de çalışabilirsiniz.

Eğer dediğim gibi bu işe küçük çapta başlamak ve öğrenmek biraz ek gelir yapmak istiyorsanız size önerim ücretsiz altyapıları kullanmak olacaktır. Sonraki yazılarımda bunu size nasıl yapacağınızı da açıklayacağım. Ön bilgilendirme açından maliyeti düşük alt yapısı ücretsiz bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız ihtiyacınız olan şey Domain ve Hosting olacaktır.

Yukarıda saydığım maddeler içerisinde yer alan kargo gönderimi ücretsiz e-ticaret yazılımları alt yapılarında mevcut fakat modül olarak bulunuyor bu modüller ise 1000₺ civarında olabiliyor. Aynı şekilde pazar yerlerinde de ürün satışı yapacak sanız burada entegre olacağınız ayrı bir yazılıma ihtiyacınız olacaktır. Çok komplike ve kafa karıştırıcı gelebilir tüm maddeleri ihtiyaçlarınızı açıklayacak şekilde güncelleyerek uygun içerikler eklemeye çalışacağım.

Ödeme alt yapısı olarak; woocommerce ve opencart üzerinde kapıda ödeme, havale/eft ödeme tipleri bulunmaktadır. Eğer kredi kartı ile müşterilerimde satın alma yapsın derseniz ya anlaşmalı bankanızdan sanal pos almanız gerekecek ya da Iyzico, Paytr, Payu vb. gibi ödeme alt yapı firmalarını kullanmanız gerekecektir.

Ücretli e-ticaret yazılımlarında her firmanın paket içeriği farklı olmaktadır fakat genelde bu tip yazılımlarda şunlar fazlaca olmaktadır,

 • Hazır Sanal Pos Modülleri
 • Kargo Gönderim ve Takip Modülleri
 • Ödeme Altyapısı ve Ödeme Ayarı Modülleri
 • SEO Modülleri
 • Marketplace Modülleri
 • Sosyal Medya Entegrasyon Modülleri
 • XML İçe Aktarım Modülleri

Woocommerce ve Opencart’tada bunlar mevcut ama bu yazılımlarda kullanmanız için güvenilir bir firma yada kişiye modül yazdırmanız yada hazır modülleri satın almanız gerekecektir. Ücretsiz alt yapıda modül ücretleri; Sanal Pos modülleri 300 – 900 TL Kargo modülleri ise 1000 – 2000 TL civarında olmaktadır.

Özetle eğer bu işe yeni başlayacaksanız ve hangi e-ticaret altyapısı kullanmalıyım diyorsanız Woocommerce kullanım ve yönetim açısından işinize yarayacaktır. Beni takip etmeye devam edin sonraki yazılarımda woocommerce ile e-ticaret sitesi kurma, e-ticaretin altın kuralları, yukarıda belirttiğim başlıkların hakkında yazılar yayınlayacağım.

Etiketler

Burak Beşli

E-Ticaret Yöneticisi ve Dijital Pazarlama Uzmanı, Girişimi ve Yazılım Meraklısı :) Bilgiyi paylaşmak başarının yarısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı