E-Ticaret

Hazır E-Ticaret Paketleri

Ücretsiz E-Ticaret Yazılımı

Bu yazımda sizlere ücretsiz e-ticaret paketleri konusunda ön bilgi vermeye çalışacağım. Önceki yazım olan Hangi E-Ticaret Altyapısı Seçilmeli ücretli ve ücretsiz alt yapılar hakkında bilgilendirme yapmıştım. Şimdi bu yazımda yer alan ücretsiz kullanıma sunulan ve benimde tercih ettiğim yazılımlardan sizlere tavsiye edeceğim.

Ücretsiz E-Ticaret Yazılımları Hangileridir ?

Kullanabileceğiniz ücretsiz e-ticaret paketleri arasında; Woocommerce, opencart, magento, prestashop gibi en çok tercih edilen dört e-ticaret yazılımı gelir. Piyasa şuan da ücretli olarak kullanıma sunulan bir çok e-ticaret alt yapısıda bu hazır paket yazılımların üzerine inşa edilerek kurulmaktadır. Sektörde bir çok ajans özel e-ticarer projelerinde ise magento üzerine modül geliştirmesi yaparak hizmet vermektedir. Burada amaç aslında en düşük maliyet ile e-ticarete nasıl başlanır sorularını cevaplamaktır. Çünkü e-ticaret belli bir yerde ihtiyaçlara göre yüksek bütçe gerektiren bir sektördür. Kullanacağınız ve kullanmak istediğiniz modül / operasyon işleyişine göre kullanacağınız yazılımı şekillendirebilir yada seçebilirsiniz.

Woocommerce İle E-Ticaret Nasıl Yapılır ?

Woocommerce İle E-Ticaret Nasıl Yapılır ?

Woocommerce WordPress’in sunduğu bir alt yapıdır. E-ticaret’e yeni başlayanlara tavsiye edeceğim bir ücretsiz altyapıdır. Wordpress’in geniş eklenti altyapısı sayesinde ücretsiz olarak; SEO, Ürün Karlılaştırma, Sepet Aksiyonları, Re-marketing, XML servisleri gibi bir çok hizmeti ücretsiz kullanabilirsiniz. Woocommerce ile çok basit bir şekilde ürün ekleyebilir varyantlı ürün satışınız var ise bu alt yapı ile beraber varyantlı üründe ekleyebilirsiniz. Üzerinde dinamik gelen seo modülleri ve sitemap alt yapısı ile google dostu bir e-ticaret sitesini 1 gün içerisinde çok kolayca kurabilirsiniz. Burada temel ihtiyaçlarınız sırasıyla;

  • Alan Adı
  • Hosting
  • Fonksiyonel Tema

Bahsi geçen alandı adı ve hosting ürününüzü aynı firma üzerinden alabilirsiniz böylelikle birbirine bağlanması ve hizmete açılması dakikalar içerisinde gerçek olacaktır. Öneri olarak; turhost, natro vb. gibi firmaları seçebilirsiniz. Özellikle bu firmalarda Woocommerce ve Wordpress için özel oluşturulmuş paketler bulunmaktadır. Ürünlerinizi alırken ve ya almadan önce kesinlikle SSL sertifikası olduğunu doğrulayın.Tema seçimi kaynağı olarak sizlere önerim ücretsiz temalar olsada müşterilerinize güzel bir deneyim yaşatmanız için ücretli tema seçmeniz olacaktır. Themeforest üzerinde binlerce temaya ulaşabilirsiniz. 29$ – 79$ aralığında şık bir e-ticaret sitesi arayüzüne sahip olabilirsiniz. Burada size hız ve kullanım konusunda kolaylık sağlayacak Porto Wordpress teması olacaktır. Tabi sonuç olarak zevk ve renkler tartışmasını göz önünde bulundurursak e-ticareti yapacağınız sektöre göre sektörsel temalarda mevcut bunları da tercih edebilirsiniz. Woocommerce ile e-ticaret yapmak bu kadar basit daha sonraki içeriklerde woocommerce ile site kurulumunu adım adım sizlere anlatıyor olacağım.

Opencart İle E-Ticaret Sitesi Nasıl Yapılır ?

Opencart İle E-Ticaret Sitesi Nasıl Yapılır

Opencart tamamen e-ticaret kurgusuna yönelik hazırlanmış bir altyapıdır. Woocommerce ürününe göre daha gelişmiş istatistik ve raporlama seçeneği sunan A’dan Z’ye e-ticaret için hazırlanmış bir yazılımdır. Woocommerce sisteminde yaptığınız tüm işleri daha fazlası ile bu alt yapıda yapabilirsiniz. Tek dez avantajı seo uyumluluğu ve modüllerinin ücretli olması. Tüm modüllere ücret ödemeniz gerekecektir ve kurgulanması hazırlanması woocommerce sistemine göre daha zordur fakat tam bir e-ticaret alt yapısıdır. Opencart ile e-ticaret sitesi kurmak için ihtiyacınız olanlar aşağıdaki gibidir;

  • Alan Adı
  • Hosting
  • Fonksiyonel Tema
  • Özel Modüller

Alan adı ve hosting seçimini yukarıda woocommerce için bahsettiğim şekilde de seçebilirsiniz. Heri ki alt yapıda Linux Hosting’i destekler. Opencart üzerine modül geliştirme de kendini ispatlamış bir çok freelancer ve küçük işletme mevcuttur. Google üzerinden arama yaparak ihtiyacınız olan tüm modülleri bulabilir ücret karşılığında yaptırabilirsiniz. Tema yani arayüz olarak aynı şekilde Themeforest sitesinde bir çok tema bulabilirsiniz. Opencart’ta tema ve modül kurmak woocommerce kadar kolay değildir bazı tema ve modülleri VqMOD adlı ek bir modül ile yapılmaktadır. Size biraz karmaşık gelebilir ama aslında opencart tam bir e-ticaret deneyimi sunan sistemdir.

Woocommerce mi Opencart mı ?

Aslında bu soruya cevap olarak tamamen sizin deneyim ve öğrenme yeteneğinize göre cevap vermek gerekecektir. Zoru ve detayı seviyorsanız Opencart size en iyi cevap olacaktır. Ama benim fazla bütçem yok hızlı ve beni yormadan bu işe başlayayım zamanla öğrenirim diyorsanız Woocommerce sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. Özetle eğer hızı ve kolaylığı seviyorsanız Woocommerce, zoru ve farkı seviyorsanız Opencart sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Unutmayın ki güzel bir büyümeden sonra bu iki yazılımda size yetersiz kalacaktır. Çünkü artacak olan operasyon ve ek ihtiyaçlar sizi sektörde özel ücretli e-ticaret paketlerine sevk edecektir.

 

Etiketler

Burak Beşli

E-Ticaret Yöneticisi ve Dijital Pazarlama Uzmanı, Girişimi ve Yazılım Meraklısı :) Bilgiyi paylaşmak başarının yarısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı