Laravel

Laravel Kurulumu

basitçe laravel kurulumu

Laravel kurulumu için eğer 5.5 versiyonunu kurmak istiyorsunuz öncelikle bilgisayarınızda ya da kurulum yapacağınız yerde PHP’nin 7.0.0 ve  üzeri versiyonu olmak zorundadır. Gereksinimler şu şekildedir;

  • PHP 7.0.0 ve üzeri
  • OpenSSL PHP Eklentisi
  • PDO PHP Eklentisi
  • MBString Eklentisi
  • Tokenizer PHP Eklentisi
  • XML PHP Eklentisi

Bu gereksinimleri sağladıktan sonra laravel kurulumuna başlayabiliriz.  Öncelikle laravel framework’ünü kurmak için kurulum yapacağınız sunucu yada bilgisayarınızda ” Composer ” kurulu olması gerekmektedir. ” https://getcomposer.org/Composer-Setup.exe ” adresinden Windows için Composer kurulumunu indirebilirsiniz. Composer kurulumunu local server kurduktan sonra yapmanız daha mantıklı olacaktır. Eğer Linux ortamında çalışıyor iseniz Ubuntu için örnek composer kurulumu komutlarını aşağıdan bulabilirsiniz.

Composer’i yükledikten sonra yapmamız gereken otomatik olarak laravel yükleyici komutunu çalıştırmaktır bunun için laravel’i yükleyeceğiniz klasöre gelip aşağıdaki komutları uygulamalısınız.

Komutu çalıştırdığınız klasöre blog olarak laravel kurulu olarak gelecektir eğer Git ortamında bu yazılımı paylaşmak istiyor iseniz .gitignore dosyasından vendor .env gibi temel bileşenleri kaldırmanızı tavsiye ederim. Laravel ile beraberinde gelen ” artisan ” komutu ile auth işlemlerini yapabilirsiniz yani ekstra bir kod yazmak yerine auth kullanarak kullanıcı giriş çıkış işlemleri tamamen güvenli bir şekilde sağlayabilirsiniz. İşte burada devreye artisan komutu giriyor. Peki laravel auth nasıl yapılır ? Kullandığınız editörün komut satırı var ise onu yok ise projenin klasör yolunda açılan bir terminal ile bunu sağlayabilirsiniz yazmanız gereken sadece;

Bu komuttan sonra .env dosyanız üzerinden mysql ayarlarınızı ya da postgresql ayarlarınızı yaparak laravel’inizi bir veri tabanına bağlamanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra auth tablolarının oluşması için tekrar artisan komutu devreye giriyor ve tablolarımızı migrate ediyoruz.

Artık laravel kurulumu hazır.

Laravel Kurulumu laravel kurulumu 2 görseli
örnek laravel kurulum görseli

Artık Laravel’imiz hazır. Yukarıdaki görselde Laravel Debugbar bulunmaktadır. Laravel debugbar aslında geliştiriciler için oldukça yararlı bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde session, auth, query gibi sorguları debugbar üzerinden görebilir manuel get , post methodları ile post gönderebilirsiniz. Debugbar sayesinde sitenizin sorgusu harcadığı ram’i bu eklenti sayesinde de görebilirsiniz. Kurmanızda fayda olacağını düşünüyorum.

Laravel Debugbar Nasıl Kurulur ?

Auth işlemi yaptığımız gibi editörünüzün terminalini ya da kendi terminalinizi açarak proje klasörüne gidiyor ilk önce composer yardımı ile debugbarı kuruyor daha sonra laravel projemizi bu kurulumu tanıyoruz yapmamız gerekenler;

Daha sonra config/app.php dosyamızı açarak aşağıda vereceğim kodları içerisine yerleştiriyoruz.

” ‘providers’ => [ ” alanına;

” ‘aliases’ => [ ” alanına;

Komutlarınızı yazarak dosyamızı kaydediyor. Debugbarımızı proje genelinde yayınlamak ve dosyalar arasında paylaşmak için artisanımızı tekrar devreye sokarak aşağıdaki komutu yazıyoruz.

Laravel ve debugbarımız artık kuruldu. Bir sonraki yazımda sizlere template parçalama işlemlerini göstermeye çalışacağım kolay gelsin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Burak Beşli

PHP ve SEO Meraklısı, öğrenmeyi ve paylaşmayı seven. Elektronik Haberleşme mezunu ve dijital pazarlama uzmanı. Tam bir WordPress canavarı. Mirza'nın Babası, Hülya'nın Kocası :)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close