Laravel

Laravel Template Parçalama

Laravel template parçalama ile laravel üzerinde çalışmaya başlamadan önce elimizde bulunan html template şablonlarını laravel’e göre belirli bir formatta parçalamamız gerekir. Kullanacağımız şablonları parçalamak daha kolay bir çalışma ortamı sağlayacaktır bizlere. Profesyonelce oluşturuş bir tasarım şu şekilde hazırlanmıştır;

  1. Header
  2. Content
  3. Sidebar ( var ise )
  4. Footer

Şimdi elimizde var olan bir temayı parçalayalım. Eğer ücretli olarak satın aldığınız bir temanız yok ise Google Amca’ya ” boostrap v4 free template ” yazarak ücretsiz şablonlardan faydalanabilirsiniz.

Çalışılacak Klasör Yolu Belirleme
Kendi yaptığım şekilde anlatıma devam etmek isterim, öncelikle resource/views klasörüne gidelim ve ” sablon ” adında bir klasör oluşturalım.

master.blade.php Oluşturma


sablon klasörü içerisinde bir adet ana master layout dosyamızı oluşturalım ve adını master.blade.php koyalım. İndirdiğimiz template index.html’i bir kod editörü ile açıp parçalama işlemlerine başlayalım. Bazı temaların CSS ve Javascript dosyaları sayfalar arası değişiklik gösterdiği için benim tercih ettiğim CSS ve Javascript  taraflarını değişken olarak kullanmak.

Temanın header ve footer’ını ayrı ayrı bölerek içerik kısmını content olarak değişkene atadık. Bunları yaparken aynı şekilde sablon klasörüne birde header.blade.php ve footer.blade.php dosyalarını ekleyelim. Header ve Footer’ı include ile çektiğimiz için direk ilgili kaynak kodları içerisine yerleştirip kaydediyor ekstra bir kod kullanmıyoruz.

index.blade.php Oluşturma

Şimdi böldüğümüz tasarımı örneğin ana index sayfamızda nasıl yayınlayacağız. Önceden kurduğumuz laravel üzerinde eğer route oluşturma konusunda ve bu routeleri controller üzerinden çağırmayı bilmiyor iseniz bunu öğrenmenizi tavsiye ederim sonuç olarak Model – View – Controller tabanlı bir yazılımda çalışacaksınız. Ben basitçe direk route dosyasından parçalamayı nasıl izlersiniz onu göstereyim, ” routes/web.php ” dosyasına girin ve aşağıdaki kodu ekleyin,

Şimdi resource/views alanına gidip ilksayfam.blade.php isimli bir dosya oluşturup aşağıdaki kodları içerisine yazalım,

Yukarıdaki şekilde kodumuzu ekleyip kaydediyor. İçerikle ve kodlar size tamamen özgün olabilir sizler kendinize göre ayarlayınız.

Laravel Template Parçalama ornek goruntu 1024x489 görseli
örnek ekran görüntüsü
Etiketler
Daha Fazla Göster

Burak Beşli

PHP ve SEO Meraklısı, öğrenmeyi ve paylaşmayı seven. Elektronik Haberleşme mezunu ve dijital pazarlama uzmanı. Tam bir WordPress canavarı. Mirza'nın Babası, Hülya'nın Kocası :)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close